Knihovna HAMU je od 25.11. uzavřena pro veřejnost
Pro akademickou obec AMU: je možné vypůjčit si nebo vrátit dokumenty
jen po předchozí objednávce telefonicky (234 244 191, 114)
nebo emailem na adresu knihovny
Studovny uzavřeny, pouze bezkontaktní vracení a půjčování
Všechny výpůjčky byly prodlouženy do 2. 4 .2021.
Dodržujte pravidlo 3R.
1/Národní digitální knihovna – NDK- DNNT (od 2.11.2020)
Studenti a pedagogové vysokých škol a vyšších odborných škol registrovaných ve federaci eduID.cz mohou od 2. listopadu 2020 využívat dočasný online přístup k digitálním fondům Národní knihovny a Moravské zemské knihovny. Zpřístupněno tak bude více než 215.000 titulů monografií a periodik, což je téměř 64 milionů stran. Své digitální fondy mohou postupně zveřejnit i další knihovny.
Z důvodu očekávané vysoké zátěže byly spuštěny dvě přístupové brány. V případě přetížení jedné, mohou čtenáři využít druhou. Kompletní digitální fondy MZK a NK ČR lze najít po přihlášení na adrese https://www.ndk.cz nebo na adrese https://dnnt.mzk.cz.
2) #Knihovnyprotiviru - přehledně (nejen) pro vysokoškoláky
Moravská zemská knihovna přehledně zveřejňuje na nové webové stránce odkazy na elektronické zdroje, další digitální zdroje a databáze.
3) Digitální knihovna Národní technické knihovny ČR pro studenty VŠ
Sbírka naskenovaných knih pro studenty a učitele vysokých škol především technických oborů je k dispozici přes 2 000 titulů periodik a monografií. Tituly je možné procházet v režimu náhledu po jednotlivých stránkách, není možné dokumenty stahovat.
4/Open Research Library Open Access book content worldwide on one platform for user-friendly discovery, offering a seamless experience navigating more than 20,000 Open Access books.
Malostranské náměstí 258/13, 118 00 Praha 1
v přízemí Lichtenštejnského paláce
Vedoucí: 234 244 192
Půjčovna: 234 244 114
Pracovna knihovnic : 234 244 113
Nadace a knihovna Jiřího Kyliána: 234 244 193
e-mail: knihovna.hamu@hamu.cz
Obsahuje videozáznamy tance, baletu a pohybového umění.
Seznam setříděný podle titulů.
Seznam setříděný podle signatur.
Služby knihovny jsou poskytovány bezplatně.
V určitých případech knihovna může vyžadovat složení kauce (např. pokud osoba není uživatelem knihovny).
Půjčování dokumentů mimo knihovnu lze uskutečnit poze po předložení platného průkazu AMU (ISIC, ITIC).
Všechny dokumenty je možné studovat prezenčně ve studovnách knihovny.
Licencované elektronické zdroje jsou zpřístupňovány v prostorách AMU a prostřednictvím vzdáleného přístupu.
Poskytování informací o fondech knihovny, Kyliánova tanečního centra a knihovny, dostupných studijních informačních pramenech k vybraným tematickým okruhům.
Konzultace k příslušnému oboru, oborové informace, pomoc při vyhledávání informací v elektronických katalozích a databázích, vypracování rešerší, pomoc při vytváření bibliografií případně anotací apod.
V prostorách knihovny HAMU jsou k dispozici počítače s připojením k internetu. Uživatelé mají možnost přinést si vlastní notebook a připojit se k bezdrátové síti.
Studenti AMU se mohou přihlásit přes svá přístupová hesla do PC sítě AMU. Pro veřejnost jsou vyčleněny tři počítače bez nutnosti přihlášení.
Fond hudebnin se skládá z více než 75 000 tištěných hudebnin pro jednotlivá hudební obsazení např. z období romantismu, klasicizmu, soudobé hudby.
Najdete zde operní klavírní výtahy, partitury, komorní díla českých a zahraničních skladatelů, urtextová vydání klíčových děl světového repertoáru apod.
Fond knih obsahuje více než 19 500 českých a zahraničních titulů věnujících se problematice:
Ve fondu knihovny se nachází více než 4 200 vysokoškolských prací obhájených na HAMU - bakalářské, diplomové a dizertační práce. Do fondu je zařazeno také několik prací obhájených na JAMU.
V současné době knihovna odebírá tyto české a zahraniční časopisy (aktuální stav k lednu 2019):
Czech Music Quarterly
HIS voice
Gramophone
Uživatelé mají k dispozici 19 500 LP desek a 6 100 CD. Audiofond se snaží korespondovat s fondem tištěných hudebnin.
Více než 970 DVD se záznamy oper, koncertů, práce dirigentů apod.
Zpracoval PhDr. Miloš Pokora, odborný pracovník knihovny
Knihovna HAMU obohacuje svůj fond (přes 125 000 knihovních jednotek) na základě koncepčních plánů jak o vycházející novinky, tak o dosud chybějící starší dokumenty, přičemž v oblasti hudebnin upřednostňuje urtextová vydání. Současně vychází podle svých možností vstříc požadavkům jednotlivých studentů i pedagogů a akvizičním záměrům jednotlivých kateder, které v tomto směru vyzývá k co nejuzší spolupráci.
Každý rokem přitom sleduje tři hlavní cíle:
První cíl spočívá ve snaze prostřednictvím systematického sledování publikačních novinek ve všech studijních oborech aktualizovat knihovní fond o nejvýznamnější dokumenty, jinými slovy nedopustit, aby tento fond v některém oboru zaostával. K tomuto účelu knihovna
a/ pravidelně mapuje soudobou hudbu v českém i ve světovém měřítku, a to především prostřednictvím sledování ohlasů na díla prováděná v rámci festivalů soudobé hudby nebo ohlasů na skladatelské premiéry, realizované v rámci běžného koncertního provozu.
b) doplňuje fond o notové zápisy a nahrávky děl oněch obecně uznávaných soudobých skladatelů, které v knihovně dosud chybějí.
c) pravidelně sleduje dramaturgické plány významných pořadatelských subjektů a na základě těchto zjištění rozšiřuje knihovní fond o notové zápisy a nahrávky vytipovaných koncertně frekventovaných nebo znovu objevených děl, které v knihovně dosud chybějí.
d) cílevědomě sleduje nově vycházející hudebně-vědecké publikace a pravidelně aktualizuje knižní fond.
Druhý cíl spočívá v každoročním doplňování fondu o urtextová vydání s cílem mít v těchto vydáních co nejdříve k dispozici všechna klíčová díla hudebního repertoáru.
Třetí cíl spočívá ve snaze přiblížit se takovému ideálnímu stavu, který by zaručoval, aby každé hudebnině, zvláště v oblasti méně známého repertoáru, odpovídala zvuková nahrávka.
Pozn.: Obohacování audiovizuálního fondu zatím brání existující statut DVD nosičů jakožto výlučně prezenčních jednotek, omezující jejich využití.
Pár poznámek k technické stránce akviziční politiky
Knihovna HAMU připravuje své akviziční plány pravidelně na každý následující akademický rok. V průběhu akademického roku pak flexibilně přihlíží k požadavkům, které se nově naskytnou ze strany kateder a studentů. Dochází k doladění akvizice podle těchto nových potřeb a jejich naléhavosti a také podle nově získaných darů.
Z celkového rozpočtu na provoz knihovny HAMU vykazuje část vynaložena na akvizici v posledních letech stoupající tendenci.
Knihovna získává do svého fondu dokumenty dary od pedagogů a studentů školy, od individuálních dárců z řad široké veřejnosti i od institucí. Nákupy realizuje jak z rozpočtu knihovny, tak z mimorozpočtových zdrojů (např. granty pedagogů apod.)
Co se týče dokumentů, které se jeví jako žádané, ale lze je získat pouze v antikvariátech nebo jsou dosažitelné za neúměrně drahou cenu, snaží se knihovna nacházet další možnosti jejich získávání, a to zejména prostřednictvím grantů.
V zájmu pečlivějšího zkoumání uživatelského zájmu o jednotlivé dokumenty se ve spolupráci s přestaviteli studentské obce snaží získat feedback od uživatelů.
O rozložení knihovního fondu a zastoupení jednotlivých typů dokumentů knihovna pravidelně informuje ve svých výročních zprávách.
V Praze dne 26.9.2018
Výroční zpráva za rok 2019
Aktualizováno 4. dubna 2020
Výroční zpráva za rok 2018
Aktualizováno 22. května 2019
Výroční zpráva za rok 2017
Aktualizováno 22. května 2019
Knihovní a výpůjční řád - dodatky
Aktualizováno 3. srpna 2017
Knihovní a výpůjční řád
Aktualizováno 3. srpna 2017
Výroční zpráva za rok 2016
Aktualizováno 3. srpna 2017
Výroční zpráva za rok 2015
Aktualizováno 3. srpna 2017
Výroční zpráva za rok 2014
Aktualizováno 3. srpna 2017
Výroční zpráva za rok 2013
Aktualizováno 3. srpna 2017